Jesteś w: Strona główna » Miejsca i Obiekty » Widok obiektu
Atrakcje w okolicy
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Zielona Klasa
województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: olsztyński
Nadleśnictwo Jagiełek
miejsce postoju pojazdów
województwo: warmińsko-mazurskie
Nadleśnictwo Jagiełek
ZIELONY PUNKT KONTROLNY "UROCZYSKO KOŁATEK"
województwo: warmińsko-mazurskie
Nadleśnictwo Olsztynek

» zobacz wszystkie

Ścieżka przyrodnicza im. Polskiego Towarzystwa Leśnego
Ścieżka dydaktyczna i szlaki turystyczne, Nadleśnictwo Jagiełek

Opis obiektu

Ścieżka przyrodnicza im. Polskiego Towarzystwa Leśnego zlokalizowana jest w Nadleśnictwie Jagiełek w Leśnictwie Jagiełek.

Składa się z 3 pętli (trasa niebieska, żółta i czerwona), dzięki czemu można wybrać dowolny wariant trasy o optymalnej długości.

Trasa niebieska.

Trasa o długości 2.5 km, czas potrzebny na jej pokonanie to ok. 40 minut ale nie warto się spieszyć. Początek trasy opodal szpitala, kolor jej nie przypadkowo jest niebieski. Po przejściu 1 km i pokonaniu jednego, trochę bardziej stromego podejścia i później jednego zejścia, możemy podziwiać malownicze jezioro Pasłęk. Jest to jezioro z przepływającą rzeką Pasłęką, która jest rezerwatem przyrody i miejscem bytowania chronionego bobra europejskiego. Po przejściu odcinka wzdłuż jeziora zobaczymy kamienny kierunkowskaz, który wskaże nam drogę – w lewo dalej biegnącą trasę niebieską oraz strzałkę w prawo do punktu widokowego. Tu znajduje się wiata i roztacza się piękny widok na jezioro. Po powrocie na trasę, mamy niewielki fragment pod górkę przez sosnowy las. Ale bez obaw, są ławki gdzie można odpocząć. Na trasie są też tablice i elementy edukacyjne. Nauka przez zabawę tak został nazwany kącik, w którym można sprawdzić się na leśnej skoczni, rozpoznać tropy zwierząt czy zagrać na leśnych cymbałach.

Trasa żółta.

Trasa łatwa o długości 2.6 km, czas potrzebny na przejście to ok. 40 minut. Startujemy z parkingu przy Szpitalu w Ameryce. Przy okazji warto zobaczyć zabytkowy budynek szpitala, który w ostatnich latach został odnowiony. Początek jest wspólny dla trasy żółtej i niebieskiej, po 600 metrach marszu trasy się rozwidlają. Skręcamy w lewą stronę i idziemy przez sosnowy las. Po dwustu metrach trafiamy na kamień kierunkowskaz – w lewo trasa żółta a w prawo warto przejść 200 m do punktu obserwacyjnego, gdzie znajduje się zadaszenie i można chwilę odpocząć nad rzeką Pasłęką. Może akurat przyjdzie napić się sarna lub jeleń. Po powrocie na trasę idziemy przez lasy sosnowe, zróznicowane pod względem wieku. Widzimy uprawy, młodniki i starsze drzewostany pełne jagód i grzybów. Na trasie znajdują się tablice edukacyjne i ławki.

Trasa czerwona.

Najdłuższa trasa mierząca 5.6 km, czas potrzebny na jej pokonanie
to ok. 1 godziny i 40 minut. Początek i koniec trasy to miejsce postoju pojazdów przy trasie Olsztynek-Podlejki. Ścieżka prowadzi nas głównie przez lasy iglaste ale są fragmenty gdzie można będzie zobaczyć drzewostany liściaste. Na trasie można spotkać wiele ciekawych gatunków roślin i zwierząt, a pod koniec sierpnia nie można przejść obojętnie przy pięknie kwitnących wrzosach.
 Dla osób aktywnych fizycznie polecamy jogę – na trasie znajdują się dwie tablice z ćwiczeniami.

 

Dla wytrawnych piechurów istnieje możliwość połączenia trzech tras, długość 9,5 km, czas potrzebny na przejście to ok 3 godziny.

Opis okolicy

Ścieżka wiedzie wzdłuż jeziora Pasłęk przez które przepływa rzeka Pasłęka. Pasłęka jest drugą co do wielkości rzeką Mazur o długość 211 km. Źródła znajdują się w okolicy wsi Gryźliny (na północ od Olsztynka), na wysokości 157 m n.p.m. W 1970 r. w celu ochrony bobra, został utworzony rezerwat przyrody obejmujący rzekę Pasłękę wraz z przyległymi gruntami o szerokości 100 m na gruntach państwa i 10 m na gruntach prywatnych. Teren rezerwatu wchodzi w skład obszaru europejskiej sieci NATURA 2000 tworzonej na podstawie Dyrektyw unijnych, tzn dyrektywy ptasiej i siedliskowej. Obszary Specjalnej Ochrony Ptaków "Dolina Pasłęki" oraz Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk "Rzeka Pasłęka" obejmują duże powierzchnie. Występują tam między innymi takie ptaki drapieżne jak bielik i kania ruda, a najcenniejsze siedliska przyrodnicze to: starorzecza i inne naturalne, eutroficzne zbiorniki wodne; zmiennowilgotne łąki trzęślicowe; górskie i niżowe ziołorośla nadrzeczne i okrajkowe; torfowiska przejściowe i trzęsawiska; żyzne buczyny; grąd subatlantycki; grąd środkowoeuropejski; lasy łęgowe i nadrzeczne zarośla wierzbowe; łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe.

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Tel. (0-89) 519 11 61

Fax (0-89) 519 11 11

www.olsztyn.rdlp.gov.pl/jagielek/edukacja.htm

jagielek@olsztyn.lasy.gov.pl

Adres

Województwo

warmińsko-mazurskie

Powiat

olsztyński

Współrzędne

Dł. geogr. 20° 18´ 59˝

Sz. geogr. 53° 37´ 0˝

Mapa

Zgłoś błąd

Informacje podstawowe
Możliwość przyjazdu ze zwierzętami: tak
Możliwość zakupu drewna: tak
Numer obiektu: 371
Wyposażenie
Wiata: 2 sztuka
Stoły: 12 sztuk
Ławki: 12 sztuk
Śmietnik: 2 sztuki
Wyżywienie
Własne: tak
Inne możliwości wyżywienia: restauracja - około 1 km
Transport
Stacja PKS: Ameryka (1 km)
Stacja PKP: Gryźliny (1 km)
Rodzaj ścieżki
Ścieżka piesza: tak
Długość ścieżki (km): 9,5
Copyright © 2008-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij