Jesteś w: Strona główna » Miejsca i Obiekty » Widok obiektu
Atrakcje w okolicy
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Izba Edukacji Przyrodniczo-Leśnej "Dąbek"
województwo: podlaskie, powiat: siemiatycki
Nadleśnictwo Rudka
Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny
województwo: podlaskie, powiat: bielski
Nadleśnictwo Rudka
Park w Siemionach
województwo: podlaskie, powiat: siemiatycki
Nadleśnictwo Rudka
Dębowy Las
Ścieżka dydaktyczna i szlaki turystyczne, Nadleśnictwo Rudka

Opis obiektu

Rezerwat Przyrody „Koryciny” utworzony został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 26 marca 1975 roku (Mon. Pol. Nr 11, poz. 64 z 8 kwietnia 1975 r.) i w myśl powyższego zarządzenia powierzchnia obiektu wynosiła 89,06 ha. Powierzchnia rezerwatu na podstawie późniejszych pomiarów została zaktualizowana i zgodnie z Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z dnia 25 maja 2015 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Koryciny” (Dz. U. Województwa Podlaskiego z 2015 r. poz. 1868) wynosi obecnie 87,72 ha.

Rezerwat Przyrody „Koryciny" położony jest w leśnictwie Wdowin Nadleśnictwa Rudka, znajdującym się na terenie gminy Grodzisk w powiecie siemiatyckim województwa podlaskiego. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie fragmentu naturalnego starodrzewu dębowego, zachowanie naturalnych i zbliżonych do naturalnych ekosystemów lasu grądowego z pomnikowym drzewostanem dębowym. Rezerwat Przyrody „Koryciny" jest jedynym tego typu obiektem na Wysoczyźnie Drohickiej i ważnym ogniwem w systemie ochrony różnorodności biologicznej kraju. Rezerwat Przyrody „Koryciny" udostępniany jest do celów edukacyjnych i naukowych. Rezerwat stanowi doskonały obiekt do badań nad sukcesją i regeneracją zbiorowisk leśnych powstałych na gruntach porolnych. Cele edukacyjne realizowane są w oparciu o Ścieżkę Edukacyjną „Dębowy Las" i Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbek".

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo–Leśnej „Dąbek”

 Ośrodek wprowadzający w tajniki wiedzy przyrodniczo – leśnej, znajduje się na terenie szkółki leśnej w Gospodarstwie Szkółkarskim Koryciny. W szkółce leśnej zapoznać się można z hodowlą małych drzewek. Tu także prowadzona jest sprzedaż sadzonek drzew i krzewów leśnych oraz ozdobnych. Atrakcją turystyczną szkółki jest wiata turystyczna na 100 osób oraz Izba Edukacyjna, w której  można obejrzeć stałą ekspozycję pt. „Las w życiu człowieka, człowiek w życiu lasu”. Wraz z rezerwatem „Koryciny” i przebiegającą przez niego ścieżką edukacyjną „Dębowy las”, stanowią Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbek”. 

Ścieżka edukacyjna „Dębowy las” w Leśnictwie Wdowin

Utworzona została 2000 roku, natomiast w 2014 roku nastąpiła zmiana przebiegu  ścieżki, ze względu na starodrzew dębowy, zagrażający prowadzeniu zajęć edukacyjnych. Przebiega przez Rezerwat Przyrody „Koryciny”. Tematyka: 10 przystanków poruszających zagadnienia przyrodnicze związane z gospodarką leśną.

Szata roślinna rezerwatu oraz ornitofauna:

Na terenie rezerwatu występuje ponad 70 gatunków roślin, z których ochronie całkowitej podlegają: lilia złotogłów, podkolan biały, gnieźnik leśny a gatunki częściowo chronione to: turówka leśna, wawrzynek wilcze łyko, widłak jałowcowaty. Osobliwością florystyczną rezerwatu jest miodunka miękkowłosa. Zbiorowiskiem panującym w rezerwacie jest grąd subkontynentalny występujący w 3 podzespołach: typowy, czyśćcowy i trzcinnikowy. Zróżnicowanie siedliskowe rezerwatu: las świeży, las mieszany świeży i las wilgotny. Gatunkiem dominującym zbiorowiska jest dąb szypułkowy w warstwie górnego piętra i grab pospolity w warstwie podokapowej drzewostanu. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 37 gatunków ptaków, wśród nich wszystkie występujące w kraju muchołówki: żałobna, szara, mała, białoszyja oraz 4 gatunki dzięciołów: duży, średni, czarny i dzięciołek.



Opis okolicy

W okolicy znajduje się dziewięć 170-letnich dębów szypułkowych, o obwodzie pni dochodzących do 3,5 m, rosnących w uroczysku Majdan. Razem z pozostałościami mielerzy (kopców do wypalania węgla drzewnego) stanowią bardzo ciekawy, warty obejrzenia, zbiorowy pomnik przyrody przy drodze łączącej miejscowości: Rudka, Koryciny.

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

Tel. +48 85 65 69 018

Fax (0-85) 739 42 65

adam.moczulski@bialystok.lasy.gov.pl

Adres

Koryciny 68, 17-315 Grodzis

Województwo

podlaskie

Powiat

siemiatycki

Współrzędne

Dł. geogr. 22° 44´ 27˝

Sz. geogr. 52° 39´ 53˝

Mapa

Zgłoś błąd

Informacje podstawowe
Miejsce dla autokarów: tak
Możliwość zakupu drewna: tak
Numer obiektu: 849
Wyżywienie
Własne: tak
Na miejscu: tak
Transport
Stacja PKS: Małyszczyn (1,5 km)
Stacja PKP: Szepietowo (40 km)
Rodzaj ścieżki
Ścieżka piesza: tak
Ścieżka rowerowa: tak
Ścieżka konna: tak
Długość ścieżki (km): 1,6
Czas przejazdu (h): 0.5
Copyright © 2008-2024 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij