Jesteś w: Strona główna » Miejsca i Obiekty » Widok obiektu
Atrakcje w okolicy
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Centrum Edukacji Ekologicznej Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Doliny Baryczy - Nadleśnictwo Żmigród
województwo: dolnośląskie, powiat: trzebnicki
Nadleśnictwo Żmigród
Ścieżka przyrodnicza Szkółka Leśna Czarny Las
województwo: dolnośląskie, powiat: trzebnicki
Nadleśnictwo Żmigród
Ścieżka przyrodnicza Rów Skórny
województwo: dolnośląskie, powiat: trzebnicki
Nadleśnictwo Żmigród

» zobacz wszystkie

Szlak niebieski "Archeologiczny"
Trasy turystyczne, Nadleśnictwo Żmigród

Opis obiektu

Jest jedną z dłuższych tras pieszych liczącą prawie 200 km, w którą warto się wybrać ponieważ spotkamy na nim wiele osobliwości przyrodniczych, ciekawych obiektów i zabytków architektury oraz liczne stawy, lasy, malownicze krajobrazy rozpościerające się wśród pól i łąk a także pozostałości bagien i uroczysk.   Oznakowanie szlaku jest obecnie odświeżone w terenie i uzupełnione a sama trasa nie jest trudna do pokonania.

Przebieg szlaku pieszego „Archeologicznego”:

Szlak ten w obrębie Nadleśnictwa Żmigród rozpoczyna swój bieg w miejscowości Lubiel (na zachód od Żmigrodu) następnie kieruje się w stronę miejscowości Bartków do Kędzi a potem  do Żmigrodu, gdzie warto obejrzeć 2 zabytkowe kościoły oraz wieżę ciśnień. Opuszczając Żmigród w kierunku Milicza tuż przy Baryczy trafiamy na kompleks parkowo- pałacowy rodziny Hatzfeldów, gdzie warto zajrzeć do baszty w której mieści się Centrum Informacji Turystycznej Baszta w Żmigrodzie, odrestaurowane ruiny zamku połączone z przepiękną oranżerią i parkiem. Dalej szlak biegnie leśnym duktem w kierunku Radziądza gdzie natkniemy się na ślady dawnego grodziska z przełomu X-XII w.- Grodzisko Żmigródek (tzw. Zapadły Zamek). Kolejna na trasie jest Szarzyna tu napotkamy dawną drewnianą leśniczówkę – dalej Szwedzką drogą szlak kieruje nas w sąsiedztwie stawów Jelenich do miejscowości Niezgoda w której odpocząć można w Kwaterze Myśliwskiej Nadleśnictwa Żmigród i podejrzeć bogactwo lokalnej awifauny z czatowni nad stawem Niezgodzkim I. Z Niezgody udajemy się tzw. leśnym asfaltem w stronę Grabówki – utrzymując kierunek na północny- wschód trafiamy na malowniczy ciąg wydm porośniętych ubogim borem sosnowym, tworzących Wzgórze Baraniec i Wzgórza Czarownic z piękną panoramą rozciągającą się na Staw Mewi Mały i Duża Mewa, dalej szlak wiedzie nas starą aleją wiekowych dębów do miejscowości Brzezina Sułowska – Gajówka zwyczajowo znanej pod nazwą Buchta, gdzie obejrzeć można budynek dawnej strażnicy granicznej. Opuszczając Brzezinę Sułowską szlak niebieski biegnie przez miejscowości Dunkowa, Słączno i Sulimierz do Sułowa, który obecnie jest również wsią, ale ma zachowany układ małego miasteczka z zabytkowym Rynkiem. W miejscowości tej warte obejrzenia są pałac Burghausów oraz 2 kościoły (św. Piotra i Pawła oraz Matki Boskiej Częstochowskiej) z muru pruskiego a także budynek  dawnego dworca kolejki wąskotorowej wraz z miejscem odpoczynku na trasie nowo powstałej ścieżki rowerowej, dalej szlak prowadzi wzdłuż Baryczy w stronę Koruszki, gdzie kończy się zasięg Nadleśnictwa Żmigród a rozpoczyna obszar administracyjny Nadleśnictwa Milicz.

Opis okolicy

Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

biuro@pttk.wroclaw.pl

Adres

Województwo

dolnośląskie

Powiat

trzebnicki

Współrzędne

Dł. geogr. 18° 51´ 9˝

Sz. geogr. 52° 10´ 26˝

Mapa

Zgłoś błąd

Informacje podstawowe
Numer obiektu: 9635
Rodzaj ścieżki
Najbliższa miejscowość: Żmigród
Najbliższa rzeka: Barycz
Copyright © 2008-2024 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij