Jesteś w: Strona główna » Miejsca i Obiekty » Widok obiektu
Atrakcje w okolicy
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
Arkadia - Park sentymentalno-krajobrazowy
województwo: łódzkie, powiat: łowicki
Pałac w Nieborowie
województwo: łódzkie, powiat: skierniewicki
Nieborów - Siwica - Arkadia
województwo: łódzkie, powiat: łowicki
Nadleśnictwo Skierniewice

» zobacz wszystkie

Szlak pieszy Boguszyce - Łowicz
Ścieżka dydaktyczna i szlaki turystyczne, Nadleśnictwo Skierniewice

Opis obiektu

Szlak żółty -         Boguszyce  – Rawa Mazowiecka (3 km) – Przewodowice (15 km) Nowy Dwór (22,5 km) – Suliszew (30 km) – Wcześniak (33,5 km) – Stary Karolinów (36 km) - Budy Grabskie (46 km) – Droga Łowicka (50-57 km) – Rezerwat „Polana Siwica” (57 km) – Nieborów (61 km) – Łowicz, ok. 70 km – szlak pieszy i rowerowy

Boguszyce -najstarsze ślady osadnictwa na ziemi rawskiej pochodzą z epoki paleolitu, tj. 10 000 lat p.n.e., znaleziska przedmiotów wykonanych z krzemieni pochodzą m.in. z Małgorzatowa – wsi położonej na terenie gminy Rawa Mazowiecka. Pierwsze wzmianki historyczne o miejscowościach położonych na terenie obecnej gminy pochodzą z XIV w. i dotyczą miejscowości : Boguszyce, Głuchówek, Konopnica, Zawady. W  Boguszycach znajduje się  XVI wieczny zespół sakralny wpisany do rejestru zabytków jest to kościół p.w. św. Stanisława bpa, dzwonnica, cmentarz przykościelny.

 

Rawa Mazowiecka -20-tysięczne miasto powiatowe w województwie łódzkim, leżące w widłach Rawki i Rylki. Pierwsza historyczna wzmianka o Rawie Mazowieckiej pochodzi z 1228 r. Nie wiemy do dziś, kiedy dokładnie pojawił się gród rawski. Prawdopodobnym jest że znajdował się on na terenie dzisiejszej Anielskiej Góry, z którą związane są liczne legendy. W roku 1321 Rawa uzyskała prawa miejskie, a w latach 1355-1370 wybudowano tu murowany Zamek Książąt Mazowieckich, którego sylwetka do dziś góruje nad miastem. Za panowania Siemowita III (XIV w.), którego cennym sprzymierzeńcem był Kazimierz Wielki, miasto pełniło funkcję stolicy całego książęcego Mazowsza. W drugiej połowie XVII stulecia miasto zostaje zajęte przez Szwedów, a zamek i zabudowa miejska doszczętnie zniszczone. W 1795 r. Rawa zostaje włączona do Prus, a od 1807 r. staje się stolicą powiatu rawskiego departamentu warszawskiego. Wiek XX to okres wzlotów i upadków miasta. Odbudowana po wojnie Rawa Mazowiecka, z nowo powstałymi zakładami produkcyjnymi i usługowymi oraz z zachowanymi perełkami architektonicznymi stanowi dzisiaj dla województwa łódzkiego ważny ośrodek przemysłowy, rekreacyjny i kulturalny.

 

Kurzeszyn -duża wieś na trasie Skierniewice – Rawa Maz. Zabytkowy kościół, kapliczka z 1832 r. tereny walk z czasu II wojny światowej. Opodal, w Kurzeszynie Starym , gród drewniano – ziemny.

 

Nowy Dwór – wieś nad rzeką Rawką będącą rezerwatem przyrody. Pierwsze zanotowane informacje o wsi pochodzą z 1442 r . Zachowany w dobrym stanie stary dworek.

 

Stara Rawa – wieś nad rzeką Rawką. Zabytkowe grodzisko z XI i XII wieku. Miejsce walk toczonych w XVII i XVIII wieku , a także z 1939 r. Niedaleko, we wsi Raducz (około 4 km) mogiły poległych żołnierzy polskich z 1939r. oraz pamiątkowy obelisk. Bardzo dobrze zachowany stary drewniany kościół z 1731 r.

 

-Trzcianna – niegdyś ·gniazdo” starego rodu Vereszowców-Rawiczów (Trzcińskich) dwór z podcieniami z 1820r. (jedyny tego typu na Mazowszu), stary park, aleje z licznymi drzewami pomnikowymi, kompleks stawów.

 

Suliszew – wieś. Dwór. Liczne stare drzewa na skraju doliny Rawki. Młyn, zbiornik wodny na Rawce.

 

Wycześniak – wieś. Dwór z otaczającym go dobrze utrzymanym parkiem, staw, budyneczek dawnej elektrowni. ·Zielona Szkoła”. Ośrodek wypoczynkowy. Opodal we wsi Kamion znajdują się domki kempingowe i pole namiotowe.

 

Budy Grabskie – wieś o charakterze letniskowym, węzeł szlaków, stołówka, domki kempingowe.

 

Nieborów – nazwa Nieborów (w brzmieniu Nyeborowo lub Nyeborow) pojawia się w źródłach historycznych po raz pierwszy w dokumentach kościelnych XIV wieku wykazujących sumy pobierane w diecezji tytułem świętopietrza. Nazwa Nieborów jest nazwą dzierżawczą, założycielem jej mógł być zatem bliżej nieznany Niebor, którego imię jest zaświadczoną w źródłach formą antroponimiczną. Na początku XVI wieku wzniesiono w Nieborowie gotycko-renesansowy dwór, który przetrwał do końca wieku XVII. Dobra nieborowskie stanowiły wówczas własność rodu Nieborowskich herbu Prawda. W 1694 r. dobra Nieborowskich kupił Prymas Polski kardynał Michał Stefan Radziejowski, który wzniósł barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren. W XVIII wieku dobra często zmieniały właściciela. W 1774 roku Nieborów objął wojewoda wileński Michał Hieronim Radziwiłł, który wyposażył pałac w stylowe meble, tkaniny, obrazy i rzeźby oraz przedmioty rzemiosła artystycznego. Założył bogatą w zbiory bibliotekę. (Ponad 10 tys. woluminów dzieł polskich i obcych, w tym starodruki z XV w.). Jego żona Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa założyła w tym czasie słynny ogród romantyczny w Arkadii. Stał się on miejscem spotkań twórców epoki Oświecenia. Założona w 1881 r. manufaktura majoliki przez Michała Piotra Radziwiłła dostarczała do pałacu ozdobne piece kaflowe i ceramikę artystyczną, która z czasem utworzyła cenny zespół majoliki nieborowskiej. Dobra nieborowskie pozostały w rękach Radziwiłłów do lutego 1945 roku, następnie zespół pałacowo -parkowy w Nieborowie i Arkadii został oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. -Siedziba Gminy, posterunek Policji, przystanek PKS, bar, gospodarstwo agroturystyczne ·U Kowala”, „Zajazd na Rozdrożu„.

 

Arkadia -wieś położona niedaleko Łowicza, w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, w gminie Nieborów, nad rzeką Skierniewką. 250 mieszkańców. Pierwotnie wieś Łupia (Lupya). Pierwsze wzmianki z XV wieku. Od roku 1446 należała do kapituły łowickiej. W 1777 zakupiła ją Helena Radziwiłłowa. W Arkadii mieści się ogród romantyczny w stylu angielskim założony przez Helenę z Przeździeckich (1753-1821), żonę Michała Hieronima Radziwiłła właściciela pobliskiego Nieborowa. Głównym projektantem Arkadii był Szymon Bogumił Zug, część projektów była autorstwa Jana Piotra Norblina, Aleksandra Orłowskiego, Józefa Sierakowskiego, a później Henryka Ittara. Do zakładania ogrodu księżna przystąpiła w 1778 roku, a rozwijała go i komponowała do swojej śmierci. Budowle powstałe w parku to między innymi: Grota Sybilli, Domek Gotycki, Łuk Kamienny (Łuk Grecki), Dom Murgrabiego, Świątynia Diany (z plafonem J.P.Norblina "Jutrzenka"), Akwedukt, Przybytek Arcykapłana (z płaskorzeźbą G.Staggi "Nadzieja karmiąca Chimerę"), Mur z Hermami, Cyrk. W 1945 Park w Arkadii wraz z pobliskim zespołem parkowo-pałacowym w Nieborowie stały się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Łowicz -we wczesnym średniowieczu na miejscu Łowicza znajdował się przeprawowy gród obronny przez bagnistą dolinę Bzury. Łowicz był jednym z pierwszych grodów piastowskich. Pierwsza wzmianka -1136 (bulla Innocentego II). Prawa miejskie -1298. W XV i XVI wieku stały rozwój miasta. Łowicz stał się wówczas miastem rezydencjonalnym arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, którzy wznieśli tutaj zamek. Poważnie zniszczony podczas potopu szwedzkiego, od tego czasu zaczął podupadać przechodząc do roli małego miasteczka. W XIX w. wieku rozwój drobnego przemysłu. Zniszczenia w czasie I i II wojny światowej. W pobliżu miasta we wrześniu 1939 rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako bitwa nad Bzurą. Dziś ośrodek turystyczny (znany z folkloru łowickiego). Najbardziej znane są stroje łowickie -pasiaki. Przykład łowickiej wsi można zobaczyć w skansenie we wsi Maurzyce.

 

Opis okolicy


Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

skierniewice@lodz.lasy.gov.pl

Adres

Województwo

łódzkie

Powiat

łowicki

Współrzędne

Dł. geogr. 19° 56´ 43˝

Sz. geogr. 52° 6´ 24˝

Mapa

Zgłoś błąd

Informacje podstawowe
Numer obiektu: 7769
Rodzaj ścieżki
Najbliższa miejscowość: Rawa Mazowiecka,Skierniewice, Nieborów, Łowicz
Najbliższa rzeka: Rawka
Copyright © 2008-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij