Jesteś w: Strona główna » Miejsca i Obiekty » Widok obiektu
Atrakcje w okolicy
Byłeś, wybierasz się ?
  Poleć znajomemu
  Byłem tutaj
  Wybieram się
  Napisz recenzję
  Dodaj zdjęcie
  Dodaj wideo
Zaplanowane wycieczki
  Stwórz nową wycieczkę
Użytkownicy
którzy już odwiedzili ten obiekt
Żaden z użytkowników nie odwiedził tego obiektu, bądź pierwszy!

» byłem tutaj

Użytkownicy
którzy wybierają się do tego obiektu
W tej chwili nikt nie wybiera się do tego obiektu, bądź pierwszy !

» wybieram się

Inne miejsca w okolicy
IZBA PAMIĘCI ERNSTA WIECHERTA
województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: mrągowski
Nadleśnictwo Strzałowo
Miejsce postoju pojazdów L. Kromnice
województwo: warmińsko-mazurskie
Nadleśnictwo Mrągowo
Obraz z kamery
województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: mrągowski
Nadleśnictwo Strzałowo

» zobacz wszystkie

Ścieżka Piersławek
Ścieżka dydaktyczna i szlaki turystyczne, Nadleśnictwo Strzałowo

Opis obiektu

  ŚCIEŻKA  EDUKACYJNA „PIERSŁAWEK”- ścieżka zaczyna się i kończy przy siedzibie Leśnictwa Piersławek, usytuowana jest w pobliżu szosy Piecki – Mikołajki (w odległości ok. 4 km od miejscowości Piecki). Wędrówkę zaczynamy od tablicy informacyjnej, na której przedstawiono przebieg trasy z numerami i nazwami kolejnych przystanków. Kierunek marszruty w terenie wyznaczają wykonane z drewna i umieszczone na słupkach strzałki. Osiem przystanków przedstawia ciekawe miejsca pod względem przyrodniczo-historycznym. Na każdym przystanku znajdują się ławki umożliwiające wypoczynek. Krótszy wariant ścieżki obejmuje przystanki od 1 do 6 i kończy się w punkcie wyjścia, przy leśniczówce Piersławek. Wariant dłuższy ścieżki kończy się w punkcie 8 – w szkółce leśnej. Poszczególne przystanki poruszają następującą tematykę.

-  Izba pamięci poświęcona Ernstowi Wiechertowi - siedziba leśnictwa Piersławek jest miejscem narodzin tego znakomitego pisarza. Leśniczówka przez długie lata stanowiła służbowe mieszkanie rodziny Wiechertów. Można tu obejrzeć ekspozycję poświęconą pamięci pisarza.

- Stanowisko bobrów - tu bez trudu można dostrzec liczne ślady działalności bobrów. Oprócz nor widać liczne zgryzy, pnie po ściętych olszach, a nawet dębach i grabach. Siedząc na ławce wiosną czy latem, mamy duże szanse na obserwację krążącego orlika krzykliwego, pospolitego myszołowa cz kani czarnej. Usłyszymy klangor gniazdujących w pobliżu żurawi i melancholijny śpiew naszego największego drozda-paszkota.

- Drzewostan sosnowy - piękny stary las sosnowy, gdzie w podszycie dominują liczne leszczyny oraz świerki. Przeciętna wysokość rosnących tu sosen wynosi 30 m, a zasobność, czyli liczba metrów sześciennych drewna na powierzchni 1 ha, wynosi 400m3. Jeśli dopisze nam szczęście na leśnej drodze zaobserwujemy jarząbka-najmniejszego spośród naszych kuraków leśnych. O każdej porze roku napotkamy tu naszego najpospolitszego dzięcioła dużego oraz barwną sójkę.  W sierpniu, gdy  na leszczynach zaczynają  dojrzewać orzechy, usłyszymy charakterystyczne nawoływanie, a w nagrodę za cierpliwość i bezruch może uda nam się je zaobserwować orzechówkę .

- Uprawa leśna - w 2000 roku wycięto tu las sosnowy, a powstały zrąb odnowiono, zakładając uprawę, na której posadzono po 30% sosen, świerków i dębów oraz 10% modrzewia. Na uprawie pozostawiono kępy dębów w wieku ok. 120 lat. Aby ochronić młode drzewka przed zniszczeniem przez jelenie czy sarny, uprawa została ogrodzona.             

- Pomnik pilotów - prawie każdy kompleks leśny skrywa swoje tragiczne historie i tajemnice. Najczęściej dotyczą one czasów wojen, ale powstają także współcześnie. W tym miejscu w dniu 12 listopada 1985 roku miała miejsce katastrofa śmigłowca wojskowego, w której zginęli dwaj młodzi piloci. To tragiczne wydarzenie upamiętnia tablica i pomnik wykonany z części rozbitego śmigłowca.

- Grób Paula Wiecherta - W tym miejscu spoczywa młodszy brat pisarza, który zmarł na dyfteryt 18 lutego 1895 roku, mając zaledwie 5 lat. Pisarz opisał atmosferę ostatniego dnia życia brata i jego chorobę w autobiograficznej powieści „Lasy i ludzie”.

- Paśnik i lizawka - prezentowane są tu urządzenia łowieckie służące dokarmianiu zwierzyny. Prezentowany paśnik drabinkowy jest jednym z kilku tego typu urządzeń, jakie leśnicy i myśliwi wykorzystują do podawania zwierzynie siana czy owsa w snopach. Do podawania składników mineralnych, a zwłaszcza soli służą lizawki, w tym miejscu prezentowana jest lizawka słupowa.

-  Szkółka leśna - teren szkółki ogrodzony jest szczelnym płotem. Rosną tu drzewka i krzewy jakie występują na terenie nadleśnictwa. Na terenie szkółki znajduje się również domek edukacyjny, wyposażony w stoły i ławki. Obejrzymy tu stałą ekspozycję nasion drzew i krzewów leśnych oraz czasowe wystawy prac plastycznych uczniów z pobliskich szkół.

Opis okolicy


Galeria zdjęć
 

Galeria wideo
 
 

Recenzje

dodaj swoją recenzję

Podziel się na:FacebookTwitterWykop

strzalowo.olsztyn.lasy.gov.pl

strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl

Adres

Leśna 6, 11-710 Piecki Piecki - Piersławek

Województwo

warmińsko-mazurskie

Powiat

mrągowski

Współrzędne

Dł. geogr. 21° 22´ 48˝

Sz. geogr. 53° 45´ 33˝

Mapa

Zgłoś błąd

Informacje podstawowe
Parking: tak
Miejsce dla autokarów: tak
Możliwość przyjazdu ze zwierzętami: tak
Udogodnienia dla niepełnosprawnych: tak
Numer obiektu: 2898
Wyposażenie
Wiata: Tak
Ławki: Tak
Śmietnik: Tak
Transport
Stacja PKS: Do 500 m
Stacja PKP: Powyżej 3000 m
Rodzaj ścieżki
Nazwy przystanków: 10-Jun
Copyright © 2008-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Projekt: Ideacto
Powered by WEB interface, Wykonanie: internet ART
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij